ISO 9001:2015 - system zarządzania jakością w produkcji i usługach, gwarancja wysokiej - standaryzowanej - jakości i satysfakcji klientów.
O jakości mówimy wtedy, gdy organizacja jest w stanie usatysfakcjonować klientów swoimi wyrobami i usługami, wytwarzając i świadcząc je jednocześnie zgodnie z prawem obowiązującym na terenie działania organizacji.
PN-EN ISO 9001:2015 to ostatnia nowelizacja normy regulującej kwestie jakości w każdej organizacji. W niniejszej normie wyspecyfikowano wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością, gdy organizacja:
- pragnie wykazać zdolność do stałego dostarczania wyrobów lub usług spełniających wymagania klienta i mających zastosowanie wymagań prawnych i regulacyjnych,
- dąży do zwiększenia zadowolenia klienta przez skuteczne stosowanie systemu, łącznie z procesami doskonalenia systemu i zapewnienia zgodności z wymaganiami klienta i mającymi zastosowanie wymaganiami prawnymi oraz regulacyjnymi.
Poznań przoduje w ilości i jakości certyfikacji w zgodzie w wymaganiami normy ISO 9001. Wdrożenia systemów zarządzania jakością wg norm serii ISO 9001 jest także domeną ISO SYSTEM Sp. z o.o. Przez ponad 20 lat aktywności na tym polu pomogliśmy wdrożyć normy i przejść certyfikację setkom podmiotów z terenu całego kraju, działających w różnych branżach gospodarki narodowej. Aktualnie specjalizujemy się we wdrożeniach normy ISO 9001 wg nowelizacji z roku 2015.
Do połowy wieku XX rozwijało się klasyczne podejście do jakości, polegające na coraz to bardziej różnorodnych metodach kontroli. Zaczęto od pełnej kontroli na końcu procesu, a następnie - w wyniku ewolucji - kontrola jakości przybrała postać sprawdzenia międzyoperacyjnego, prowadzonego z wykorzystaniem statystyki (próbkowania).
Na początku lat 50. minionego stulecia w USA rozpoczęto realizację programu kosmicznego. Wówczas zrodziło się nowoczesne podejście do jakości, polegające na zastąpieniu kontroli wykonywanej „po fakcie”, czynnościami zapobiegającymi utracie jakości, wykonywanymi „przed faktem”. W ten sposób zakres zainteresowania objął także dostawców i kooperantów oraz surowce i materiały przez nich używane.
W roku 1984 pojawiła się pierwsza brytyjska norma w zakresie jakości i została szybko wykorzystana także przez podmioty mające swoją siedzibę poza Wielką Brytanią.
W roku 1993 powołano Unię Europejską, która zgodnie z Aktem o Jednolitym Rynku miała zapewnić swobodny transfer towarów i usług. Niestety deklaracja polityczna nie miała pokrycia w rzeczywistości. Z tych powodów, w roku 1994, zrodziło się tzw. kompleksowe podejście do jakości, które określiło:
- wymagania w stosunku do wyrobów,
- wymagania w stosunku do metod stwierdzania zgodności wyrobów z postawionymi wymaganiami,
- wymagania dotyczące instytucji certyfikujących wyroby, systemy jakości i personel oraz wymagania dotyczące laboratoriów,
- wymagania w stosunku do systemów jakości.
Konsekwencją ostatniego punktu było stworzenie w roku 1994 pierwszej europejskiej normy ISO 9001. Normę ISO 9001 znowelizowano w roku 2000 i 2008. Ostatnie wydanie z roku 2015 nadal obowiązuje i określa dwa bloki wymagań:
1) systemowe:
- zasady zarządzania organizacją,
- nadzór nad udokumentowaną informacją, a w nim nadzór nad dokumentami i przepisami prawnymi oraz zapisami i danymi,
- audity wewnętrzne,
- nadzór nad niezgodnościami, zarówno w stosunku do procesów, jak też działań,
- działania korygujące, naprawcze, zapobiegawcze i doskonalące,
- zasady weryfikacji i ciągłego doskonalenia systemu zarządzania.
2) procesowe:
- zarządzanie kadrami,
- nadzór nad infrastrukturą i środowiskiem pracy,
- identyfikacja wymagań klienta,
- projektowanie wyrobów i procesów,
- kwalifikacja dostawców i zakupy,
- planowanie i realizacja wyrobu,
- gospodarka magazynowa,
- identyfikacja i identyfikowalność,
- kontrola i badania,
- dostarczanie wyrobu,
- badanie stopnia zadowolenia Klienta.
Wszystkie wymagania podane w normie są ogólne i przeznaczone do stosowania przez wszystkie organizacje, bez względu na ich rodzaj, wielkość lub rodzaj dostarczanych wyrobów i usług.
Kluczowym celem organizacji wdrażającej system zarządzania jakością wg ISO 9001 jest uzyskanie maksymalnego zadowolenia klienta. Aby to osiągnąć niezbędne jest spełnienie kilku warunków:
- pełna standaryzacja (powtarzalność) wyrobów i usług,
- identyfikacja i identyfikowalność wyrobów i usług (możliwość odtworzenia historii realizacji.
Żadna organizacja nie działa w izolacji od swego otoczenia i potrzebuje zasobów materialnych, intelektualnych i ludzkich, aby funkcjonować. W tym celu nowa norma ISO 9001:2015 określiła liczne wymagania stawiane przed kierownictwem. ISO 9001 wymaga między innymi określenia:
- identyfikacji kontekstu zewnętrznego,
- identyfikacji kontekstu wewnętrznego,
- oceny ryzyka,
- oceny szans,
- celów strategicznych,
- celów operacyjnych,
- celów taktycznych,
- procesów i oceny ich efektywności,
- identyfikacji oczekiwań, potrzeb i wymagań interesariusza zewnętrznego,
identyfikacji oczekiwań, potrzeb i wymagań interesariusza wewnętrznego.
Zapraszamy do kontaktu z nami z użyciem formularza kontaktowego, albo telefonicznie >>